Arrorët, ja mënyra e duhur për t’i ruajtur sa më mirë ato

(Skenderbeu.info)-Arrorët, ja mënyra e duhur për t’i ruajtur sa më mirë ato

Arrat janë një rostiçeri e shëndetshme dhe ngopëse, dhe gjithashtu shkojnë mirë me recetat. Ato mund të veprojnë si një nga përbërësit bazë në ëmbëlsirat dhe sallatat. Përveçse janë të shijshme, janë edhe shumë ushqyese, pasi shumica e tyre përmbajnë shumë fibra dhe elementë të tjerë të dobishëm për organizmin. Në krye të preferencës sonë janë padyshim arrat, fëstëkët, bajamet dhe lajthitë.
Megjithatë, është mirë të shmangni arrat me përzierjet e kripura pasi përmbajnë shumë kripë. Por çfarë ndodh me ruajtjen e tyre? Shumica prej nesh i vendosim në një dollap ose në qilar, por kjo nuk është mënyra e duhur. Vendi ideal është frigoriferi. Pse në frigorifer? Ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, frigoriferi është vendi më i mirë për t’i ruajtur ato. Arsyeja është se ato kanë një përmbajtje të lartë të yndyrave të mira por edhe një lloj vaji të ndjeshëm që i bën mjaft të ndjeshme. Oksigjeni, drita dhe nxehtësia kontribuojnë në përkeqësimin e tyre.
Pra, ruajtja e tyre në frigorifer kufizon ekspozimin e tyre ndaj tre të mëparshmeve, duke i mbajtur arrat tuaja krokante dhe të shijshme për më gjatë. Në fakt, nëse i vendosni në një qese ushqimore, mund të mbahen për rreth një vit, ndërsa arrat në lëvozhgë zgjasin pak më shumë. Megjithatë, nëse dëshironi t’i konsumoni brenda javës, atëherë mund t’i mbani në një vend të thatë dhe të errët.
Është mirë të shmangni blerjen e arrave me shumicë nga dyqanet që nuk keni besim. Ka dyqane frutash të thata shumë të denja me produkte cilësore. Por nëse i blini për shembull nga supermarketi ose nga dyqanet që nuk i njihni ose nuk keni besim, atëherë sigurisht që do ta keni të pamundur të dini mënyrat e mirëmbajtjes dhe ruajtjes së tyre. Dhe siç thamë më lart, oksigjeni është një nga tre faktorët që kontribuojnë në ndryshimin e teksturës dhe shijes së tyre. Opsioni më i mirë janë ato të paketuara.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...

Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta Mendimet...

Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti

(Skenderbeu.info)-Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti Studimet...
Raporto