Argjentinë, nga trazirat në Gimnasia-Boca humb jetën një tifoz

(Skenderbeu.info) Argjentinë, nga trazirat në Gimnasia-Boca humb jetën një tifoz. Ndeshja në stadiumin “Juan Carmelo Zerillo” në La Plata zgjati vetëm nëntë minuta sepse pati nje përplasje mes policëve dhe tifozëve. Tifozet kërkuan të futeshin në stadium për të parë Gimasia-Boca dhe per pasoje mbeti edhe një i vdekur.

Në momentin e futjes se tifozeve ne stadium lindën mosmarrëveshje me policinë e pranishme. Nga ana tjetër, policia filloi një represion të dhunshëm me gazin lotsjellës dhe gjuajtjen e plumbave të shumtë të gomës (tre prej tyre goditën edhe një kameraman të TyC Sports).

Incidenti mes policëve dhe tifozëve paraqesin menjëherë një shifër shumë të lartë:një person të vdekur, i identifikuar si 57-vjeçari Cesar Regueiro, viktimë e një arresti kardio- pulmonar të ndodhur gjatë transferimit me ambulancë në spitalin San.Martín.

Leonardo Morales, mbrojtësi i Gimnasia e përshkroi këtë situatë te paparashikueshme: “Papritmas erdhi gazi lotsjelles, njerëzit filluan të vrapojnë dhe ne nuk kuptuam asgjë. Unë kam një djalë 2-vjeçar, që nuk merrte dot frymë. E çova në dhomën e zhveshjes, por dhe atje kishte depërtuar gazi lotsjellës. Më lendoi shumë teksa e pashë ashtu”.

Në ate mbrëmje që u kthye në tragjedi, një gjest të bukur ndodhi nga Marcos Rojo, i cili, përpara se të hynte në dhomat e zhveshjes, hodhi tre shishe me ujë drejt tribunave për të lejuar dikë të shuante etjen dhe të kishte pak lehtësim nga gazi.

Presidenti i Gimnasia, Gabriel Pellegrino, eshte shprehur se: “Stadiumi është i autorizuar për 30 mijë persona. Biletat nuk i kemi shitur, i kemi formularët për ta vërtetuar këtë. Kemi shitur 3254 nga gjithsej 4300 në dispozicion. Përgjegjësia është e agjentëve të sigurimit, ndryshe për çfarë shërbejnë”.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Portugali, Ronaldo: “Një grup shumë i bashkuar për t’u thyer nga forcat e jashtme”

(Skenderbeu.info)-Portugali, Ronaldo: "Një grup shumë i bashkuar për t'u...

Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG

(Skenderbeu.info)-Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG. Braziliani është...

NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors

(Skenderbeu.info)-NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors....

Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë

(Skenderbeu.info)-Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë. Në Arabinë...

Kupa e Botës: Scaloni: “Holanda e ekuilibruar”

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Scaloni: "Holanda e ekuilibruar, shpresoj të...

Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë

(Skenderbeu.info)-Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë...

Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e madhe

(Skenderbeu.info)-Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e...

Eto’o: Prapa skenave të sulmit të Eto’o ndaj youtuberit

(Skenderbeu.info)-Eto'o: Prapa skenave të sulmit të Eto'o ndaj youtuberit....
Raporto