fbpx

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi.

Apple ka njoftuar se do të rrisë çmimet e aplikacioneve dhe blerjeve brenda aplikacionit, duke mos përfshirë abonimet e rinovueshme automatike, në disa rajone duke filluar nga 5 tetori.

Të gjitha territoret që përdorin monedhën euro janë prekur, së bashku me Kilin, Egjiptin, Japoninë, Malajzinë, Pakistanin, Poloninë, Korenë e Jugut, Suedinë dhe Vietnamin. Apple thotë se rritja e çmimit në Vietnam reflekton ligje të reja që kërkojnë që kompania të mbledhë tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) dhe tatimin mbi të ardhurat e korporatave.

Shuma e shtuar në çmimet e vjetra ndryshon, bazuar në listën e nivelit të përditësuar të çmimeve (PDF) që ka publikuar gjigandi i teknologjisë. Aplikacionet që kushtojnë aktualisht 99 cent do t’i kthejnë përdoruesit 1,19 € në territoret Euro, ndërsa ato që kushtojnë 4,99 € do të kushtojnë një Euro më shumë në 5,99 €.

Tarifa shtesë bëhet më e madhe sa më e lartë të rritet në nivelin e çmimeve – blerjet që kushtojnë 14,99 €, për shembull, do t’u kushtojnë njerëzve 17,99 €. Apple nuk shpjegoi arsyen e rritjes së çmimit për shumicën e territoreve përveç Vietnamit.

Për vendet që përdorin euron, mund të jetë pjesërisht për shkak të faktit se euro është e dobët ndaj dollarit dhe madje ra nën barazinë për herë të parë në pothuajse dy dekada. Ndoshta kjo rritje e çmimit nuk duhet të jetë befasi për shkak të kësaj, duke parë se njerëzit gjithashtu pritet të paguajnë shumë, shumë më tepër për iPhone 14 në Evropë sesa në SHBA.

iPhone 14 Pro, për shembull, do t’i kthejë blerësit 999 dollarë në SHBA. I konvertuar, kjo është vetëm 997 €, por modeli kushton 1,299 € në Gjermani, 1,319 € në Spanjë dhe 1,339 € në Itali.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...

Çmimi i karburanteve për ditën sot

“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria e furnizimit të karburanteve,është në rritje për shkak të krizës globale, stafi i Skenderbeu.info ka vendosur që cdo ditë të pasqyroje, çmimet me pakicë të karburanteve në vendin tonë,si diesel, naftë, benzinë, gas.

Cmimi i metaleve te çmuara

Stoku i metaleve të çmuara në natyrë është i kufizuar, gjë që i bën ato edhe më të vlefshme. Levizjet e tyre jane shume te ndjeshme ndaj sitatave te ndryshme ekonomike me rend global ndaj te cilave marrin dhe nje percaktim cmimi ne burse.

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Tiranë: Samiti i Tretë i Grave të Biznesit të Diasporës

(Skenderbeu.info) Tiranë: Samiti i Tretë i Grave të Biznesit...

Çmimi i karburanteve për ditën e sotme 21 shtator 2022

(Skenderbeu.info) -“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria...
Raporto