Apple ka lançuar një aplikacion tërësisht të dedikuar për muzikën klasike

(Skenderbeu.info)-Apple ka lançuar një aplikacion tërësisht të dedikuar për muzikën klasike

Quhet Music Classical, do të jetë zyrtarisht i disponueshëm nga 28 Mars dhe ka një katalog me mbi 5 milionë këngë, së bashku me biografitë e kompozitorëve kryesorë dhe njohuri mbi veprat.

Për ofertën e muzikës klasike, gjigandi Cupertino i ka kushtuar vëmendje edhe cilësisë: disa këngë në fakt mund të dëgjohen me rezolucion Hi-Res Lossless, pra më të mirën e mundshme sot në pajisjet Apple, me mijëra regjistrime të kompozuara me audio hapësinore, më shumë mbështjellëse. Apple Music Classical do të ofrojë gjithashtu një seri portretesh dixhitale të restauruara plotësisht me rezolucion të lartë të shumë prej kompozitorëve më të mëdhenj të historisë. Këto janë vepra, shpjegon kompania, “të porositura posaçërisht për një grup heterogjen artistësh meshkuj dhe femra.

Imazhet përziejnë kërkimin historik me ngjyrat dhe referencat artistike të periudhës klasike përkatëse. Rezultatet tregojnë një vëmendje ndaj detajeve, duke sjellë fytyrën publike të përballesh me fytyrat më të rëndësishme të muzikës klasike”. Aplikacioni ofron mundësinë për të kërkuar sipas kompozitorit, punës, dirigjentit apo edhe sipas numrit të katalogut, për të gjetur menjëherë regjistrime specifike. Për momentin, nuk ka asnjë version për iPad ose Mac, por vetëm për iPhone që përdorin iOS 15.4 ose version më të ri. Gjatë muajve të ardhshëm, Music Classical do të vijë edhe në Android. Shkarkimi është falas, por për përdorim do të kërkohet një abonim në Apple Music.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale

(Skenderbeu.info)-ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të...

Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në “Instagram”

(Skenderbeu.info)-Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth...

Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim menjëherë

(Skenderbeu.info)-Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim...

Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma

(Skenderbeu.info)-Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma Edhe pse veturat...

Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin 2025

(Skenderbeu.info)-Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe...
Raporto