(Skenderbeu.info)-Aplikacionet e punës po na “përvëlojne” trurin

Ne ndryshojmë aplikacionet e punës 1200 herë në ditë, që është rreth 4 orë në javë. Ne shpenzojmë pothuajse më shumë kohë duke kaluar nga një aplikacion në tjetrin dhe nga një faqe në tjetrën sesa për të punuar dhe kjo na streson si dhe në dëm të produktivitetit. Ja çfarë ndodh me trurin tonë
Përveç një jave të shkurtër! Sipas një studimi të fundit, punonjësit shpenzojnë rreth 4 orë në javë vetëm për të kaluar ndërmjet aplikacioneve siç kërkohet nga punëdhënësit e tyre.
Aplikime në aplikacione që vihen në provë me një bombardim të vazhdueshëm njoftimesh (shpesh të vështira për t’u çaktivizuar), lista të pafundme fjalëkalimesh dhe protokolle të pashmangshme. Një mbingarkesë teknologjike që shpesh nuk i shton vërtet ndonjë vlerë punës, por përkundrazi e rëndon atë, duke përfunduar duke shteruar kohën, efikasitetin dhe angazhimin e punonjësve.
Zoom, Teams, Google Chat, shumë emra për një problem. Dëshmi e kërkesës së tepërt për përdorimin e aplikacioneve ishte një analizë e cituar nga Bloomberg dhe e kryer nga Okta. Një kompani softuerësh cloud. Sipas informacionit të mbledhur, vitin e kaluar kompanitë kanë shpërndarë mesatarisht 89 aplikacione të ndryshme. Krahasuar me 58 në 2015. Dhe në kompanitë më të mëdha kjo shifër ka arritur në 187.
Dhe, sipas një sondazhi nga WalkMe, një shitës i softuerëve të ndërmarrjeve, gati 30 për qind e këtyre aplikacioneve janë të dyfishuara ose nuk shtojnë asnjë vlerë.
Megjithëse, në fakt, shumë kompani mund ta konsiderojnë këtë fenomen si koston e aktivitetit në një mjedis dixhital. Më shpesh është një zgjedhje aktive që bëjnë kompanitë dhe menaxherët për mënyrën se si kryhet puna dhe programet e përdorura për ta bërë atë.
Aplikacionet e punës po na "përvëlojne" trurin. Ne ndryshojmë skedat e punës 1200 herë në ditë, që është rreth 4 orë në javë
walk me
KOHA DHE ENERGJI TE HUMBUR
Një studim tjetër, i kryer në 20 ekipe nga tre punëdhënës të mëdhenj dhe i publikuar në Harvard Business Review, zbuloi se punëtorët kalojnë ndërmjet aplikacioneve dhe vendeve 1200 herë në ditë, ose rreth 9% të vitit të punës: “vetëm nën 4 orë në javë, ose rreth 5 javë në vit, shpenzohen duke shtypur tastin Alt-Tab [shkurtore e tastierës e pranishme në Microsoft Windows që ju lejon të kaloni mes dritareve në nivelin e aplikacionit pa përdorur miun, ed]”, vëren Bloomberg.
“Në praktikë, mënyra se si ne punojmë është në vetvete një shpërqendrim. Gjatë gjithë ditës ne kalojmë nga një aplikacion në tjetrin në mënyrë të përsëritur, “tha Rohan Narayana Murty, i cili përveç drejtimit të studimit është themeluesi dhe CTO i Soroco, një kompani indiane që përdor mësimin e makinerive për të hartuar mënyrën se si kryhet puna.
PASOJAT NË SHËNDET
Studiuesit e kanë quajtur këtë fenomen “taksë ndërrimi” (dmth një taksë që kërkon që ju të kaloni nga një aplikacion në tjetrin). Nga ana tjetër, psikologët e përkufizojnë atë si “ndërrim konteksti”, një zakon që e vështirëson përqendrimin dhe që në terma afatgjatë na streson.
Gjithashtu sipas sondazhit të WalkMe, zhgënjimi me teknologjinë në kompanitë e mëdha bëri që mesatarisht 76 punonjës të linin punën vitin e kaluar. Siç vuri në dukje Scott Fingerhut, Ekzekutiv i Marketingut të Silicon Valley: “Gjëja e vështirë është se shumica e njerëzve nuk e vënë re. Nuk merrni njoftim për djegie (rraskapitje)”.
Por siç tha për Bloomberg një parukier në një zinxhir sallonesh në Nju Jork, mbingarkesa e aplikacioneve prek jo vetëm disa sektorë dhe askush nuk mund të konsiderohet i sigurt. Në rastin e saj, për shembull, kompania ku ajo punon përdor një aplikacion për të caktuar takime, një tjetër për parukierët për të biseduar me stafin e zyrës dhe një të tretën për fletëpagesat dhe kërkesat për pushime.
ÇFARË NDODH ME TRURIN TONË
Kur zbatojmë ndërrimin e kontekstit, shpjegon blogu Mio Dispatch, ne aktivizojmë atë që disa shkencëtarë e quajnë “memorie pune”, kjo ndodh kur i kërkojmë trurit tonë të kujtojë informacione të ndryshme.
Pra, nëse e mbingarkojmë, humbasim fokusin në informacionin e parë dhe truri ynë përpiqet të rikuperojë atë që po përpiqemi të arrijmë në të dytën. Rezultati? Truri ynë skuqet ose, për ta thënë shkencërisht, lodhet. Dhe kur truri lodhet, i gjithë trupi lodhet, sepse është ai që ka fuqinë t’i tregojë pjesës tjetër të trupit tonë se çfarë të bëjë.
NUK ËSHTË GJITHMONË POZITIVE TË JESH ME SHUMË DETYRA
Siç kujton blogu, termi multitasking, ose aftësia për të kryer disa detyra në të njëjtën kohë, u shpik nga HP në 1965 me një qëllim IT. Prandaj, kryerja e shumë detyrave nuk është diçka që njerëzit – ndryshe nga disa makina – janë ndërtuar për ta bërë mirë.
Vlerësohet, në fakt, se truri i njeriut është në gjendje të përpunojë rreth 60 bit në sekondë. Informacion që, kur zbatohet në një ditë pune me ndërprerje të vazhdueshme, ndryshime aktivitetesh dhe futje kontekstesh, do të thotë se trurit i duhen mesatarisht 9.5 minuta për t’u përshtatur plotësisht me një kontekst të ri kur kalon nga një aplikacion në një tjetër.
Pra, vëren autori, sa herë që mendojmë se jemi produktivë duke shkruar një e-mail, duke iu përgjigjur një bilete dhe duke përditësuar arkivat në të njëjtën kohë, me shumë mundësi nuk jemi. Për të reduktuar ndryshimin e kontekstit, për të qenë më produktivë dhe për t’i bërë mirë vetes, ne lejojmë trurin tonë të fokusohet në një detyrë të vetme.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto