Metsola/ Të jesh antisemitik do të thotë të jesh antieuropian

(Skenderbeu.info) Metsola/ Të jesh antisemitik do të thotë të jesh antieuropian.

Kryetarja e Parlamentit Europian, Roberta Metsola, gjatë fjalës së saj në seancën plenare të Parlamentit Europian me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit ka thene:

“E përsëris atë që thashë në Knesset: të jesh antisemitik do të thotë të jesh anti-europian”.

“Duhet të flasim hapur sepse, pavarësisht përpjekjeve për dekada, antisemitizmi ekziston ende.

Urrejtja gjen ende shumë zëra për ta justifikuar atë. Shumë familje në Europë dhe në mbarë botën jetojnë me valixhet e tyre të paketuara në derën e tyre. Ne nuk mund të lejojmë kushdo që të gjejë ngushëllim në injorancë”, shpjegoi Metsola.

“Presidentja jonë e parë femër, Simone Veil, ishte vetë një e mbijetuar, e rritur për të ndryshuar fytyrën e Europës dhe trashëgimia e saj është e pranishme në këto salla dhe pallate. Ajo e kuptoi se “neutraliteti ndihmon vetëm shtypësin”.

Dhe Parlamenti Europian do të mbajë gjithmonë një anë: në anën e respektit, në anën e dinjitetit njerëzor, në anën e barazisë, në anën e shpresës”, përfundoi Metsola.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...
Raporto