Franca prezanton planin pesë-vjeçar ‘anti- thatësirë’ për të kursyer ujin

(Skenderbeu.info) Franca prezanton planin pesë-vjeçar ‘anti- thatësirë’ për të kursyer ujin.

Franca ka njoftuar atë që ajo e quan një “plan ditor të maturisë” për të ulur konsumin e ujit pas një thatësire të madhe verën e kaluar që shkriu pjesën më të madhe të vendit.

Masat u prezantuan të mërkurën nga Ministri i Tranzicionit Ekologjik Christophe Béchu, i cili foli për matjen e ujit në “ecowatts” dhe rinovimin e sistemit të trajtimit të ujit të vendit.

Konsumi mesatar prej 150 litra ujë për person në ditë nuk ishte i qëndrueshëm, tha ministri.

“Do të ketë një “verë të vitit 2022″ para dhe pas”, shtoi Béchu, duke u bërë thirrje të gjithë sektorëve të bëjnë përpjekje për të ulur përdorimin e ujit, përfshirë fermerët.

Me Panelin Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike që parashikon një rënie prej 10 deri në 40 për qind të niveleve të lumenjve deri në vitin 2050, Béchu tha se “natyra nuk na lë zgjidhje tjetër veçse të veprojmë”.

“Pothuajse të gjitha departamentet franceze u prekën nga kufizimet dhe 700 bashki përjetuan vështirësi në furnizimin me ujë të pijshëm” në vitin 2022, shtoi ministri.

Për të shmangur një mungesë të qëndrueshme të ujit, qeveria tha se vëllimi i ujit të marrë nga nëntoka duhet të reduktohet me pak më shumë se 10 për qind deri në vitin 2027.

Me shumë pak ujëra të zeza të ricikluara në Francë, Béchu tha se plani kundër thatësirës duhej të përfshinte rritjen e ripërpunimit të ujërave të zeza.

“Vetëm 77 nga 33,000 impiantet e trajtimit të ujërave të zeza në Francë janë të pajisura me një sistem të plotë të trajtimit të riciklimit,” tha ai.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto