Ankesa e Spanjës përjashton Kosovën nga Organi i Rregullatorëve Europianë të Komunikimeve Elektronike

(Skenderbeu.info)-Ankesa e Spanjës përjashton Kosovën nga Organi i Rregullatorëve Europianë të Komunikimeve Elektronike

Gjykata e Drejtësisë së Bashkimit Europian (GJED) ka anuluar vendimin e Komisionit për lejimin e pjesëmarrjes e Kosovës në Organin e Rregullatorëve Evropianë të Komunikimeve elektronike.
Vendimi është marrë pas ankesës së Spanjës.
Sipas trupit gjykues të GJED-së ky anulim nuk ka lidhje me faktin se Kosova nuk njihet si shtet Sovran nga Bashkimi, si dhe nga disa Shtete Anëtare Organi i Rregullatorëve Evropianë të Komunikimeve Elektronike (BEREC). Kjo e fundit duhet gjithashtu të sigurojë zbatimin e qëndrueshëm të kuadrit rregullator për Bashkimit në këtë fushë.
Mosmarrëveshja për pjesëmarrjen e Kosovës në këtë organ evropian ishte ngritur në mars të vitit 2019, kur Komisioni Europian kishte autorizuar disa vende të Ballkanit – përfshirë Kosovën – të marrin pjesë në detyrat e bashkëpunimit ndërmjet autoriteteve rregullatore kombëtare dhe BEREC.
Tre muaj pas këtij vendimi, Spanja kishte paraqitur një ankesë në Gjykatën e Bashkimit Europian (GJED) për ta anuluar atë.
Spanja kishte tentuar ta bllokonte pjesëmarrjen e Kosovës edhe më parë, por ankesa ishte hedhur poshtë herën e parë nga Gjykata e Drejtësisë së BE-së.
Më pas, Spanja ishte ankuar në Apelin e Gjykatës së Drejtësisë të BE-së dhe e ka fituar tashmë lëndën.
Nga viti 2018, Komisioni
Ankesa e Spanjës përjashton Kosovën nga Organi i Rregullatorëve Europianë të Komunikimeve Elektronike. Gjykata e Drejtësisë së Bashkimit Europian (GJED)
Organi i Rregullatorëve Europianë të Komunikimeve Elektronike
ka ndërmarrë veprime për zhvillimin e shoqërisë dixhitale dhe përafrimin e legjislacionit të këtyre vendeve me Legjislacioni i Unionit. Një nga këto veprime konsistonte në integrimin e Ballkanit Perëndimor në organet e rregullore ose në grupet ekzistuese të ekspertëve, si BEREC.
Në mars 2019, Komisioni miratoi gjashtë vendime në lidhje me pjesëmarrjen e NRA-ve nga këto vende në BEREC. Ajo veçanërisht pranoi NRA-në e Kosovës për të marrë pjesë në Këshillin e Rregullatorëve dhe në grupet punuese të BEREC si dhe Bordit Administrativ të Zyrës BEREC.
Në qershor 2019, Spanja ngriti para Gjykatës së Përgjithshme të Bashkimit Europian një padi për anulimin e vendimit e cila padi u rrëzua me vendimin e 23 shtatorit 2020, Spanja kundër Komisionit (T-370/19).
Spanja argumentoi para Gjykatës së Përgjithshme se vendimi i Komisionit shkel dispozitën aktuale Rregullorja BEREC për bashkëpunimin e kësaj të fundit me organet e Bashkimit, vendet e treta dhe organizatat ndërkombëtare, sepse Kosova nuk do të ishte “vend i tretë” në kuptim të kësaj dispozite.
Gjykata e Përgjithshme u shpreh se koncepti “vend i tretë” në kuptimin e kësaj dispozite nuk është i barabartë me atë të “shtetit.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto