Anijet e peshkimit të teknologjisë së lartë që lundrojnë drejt një të ardhmeje premtuese

(Skenderbeu.info) Anijet e peshkimit të teknologjisë së lartë që lundrojnë drejt një të ardhmeje premtuese.

Në dekadën e fundit, sektori i peshkimit në Vietnam është ristrukturuar tërësisht për të qenë më profesional dhe modern nëpërmjet përdorimit të IT dhe transformimit dixhital. Kjo ka sjellë arritje të mëdha dhe rritje të performancës.

Rreth detit De Gi në distriktin Phu Cat të provincës Binh Dinh, 52-vjeçari La Bo konsiderohet kampion i peshkimit.

Kompanitë e mëdha të furnizimit me pajisje detare në Ho Chi Minh City i kanë kërkuar atij të pilotojë pajisjet e tyre të reja të zhvilluara.

Madje, në vitin 2013, ai u ftua nga 4 biznese japoneze të prodhimeve të detit për të qenë ambasadori që shkonin për peshkim me anijet e tyre super të përmasave.

Kohët e fundit, edhe pse ai nuk ka dalë më për peshkim me shokët e tij të skuadrës, La Bo ende shpesh mbikëqyr anijen e tij 1030 kuajfuqi që punon në ujin e Nam Con Son nëpërmjet telefonit të tij inteligjent.

Duke përdorur të njëjtën metodë investimi në teknologji për të përmirësuar performancën e punës është fshati i peshkimit Vinh Loi në Komunën My Thanh të Distriktit Phu My (Provinca Binh Dinh).

Dikur ishte kaq e varfër dhe e izoluar, por tani bëhet më e begatë falë modernizimit të anijeve të peshkimit dhe zbatimit të teknologjive të avancuara në punë.

Peshkatari vendas 59-vjeçar Do Chi Dung tregoi se ai zotëron 4 anije të tilla moderne peshkimi të pajisura plotësisht me një kapacitet prej 900-1,000 CV.

Në një nga anijet e tij, ai instalon një pajisje 8 miliardë VND për gjetjen e tre rrezeve nën 1000 m, mbi 2000 m dhe mbi 5000 m.

Ekzistojnë gjithashtu makineri të tjera të dobishme si ekrani i radarit, navigimi satelitor, grafikët satelitorë, ekrani i monitorimit të lundrimit, matësat e rrjedhës, telekomandat, matësit e erës dhe paralajmërimet për stuhi.

Aktualisht, qyteti ka një shoqatë peshkatarësh me 680 ekipe. Të gjitha anijet e peshkimit në det të hapur të shoqatës kanë të instaluara pajisje për monitorimin e lundrimit.

Prandaj në 2 vitet e fundit asnjë anije nuk ka shkelur ligjin kundër peshkimit të paligjshëm, të paraportuar dhe të parregulluar (IUU).

Falë pajisjeve moderne, prodhimi i anijeve të peshkimit në zonë vitin e kaluar arriti në më shumë se 61,000 ton, e barabartë me një të ardhur prej 2 trilion VND (85 milion dollarë).

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto