Anija hapësinore e NASA-s, Artemis 1, humbi kontaktin për 47 minuta

(Skenderbeu.info) Anija hapësinore e NASA-s, Artemis 1, humbi kontaktin për 47 minuta. Anija kozmike Orion e NASA-s humbi kontaktin me agjencinë hapësinore në orën 12:09 të mëngjesit CST për 47 minuta dhe u detyrua të rivendoste brenda natës lidhjen e komunikimit midis Orionit dhe Rrjetit të Hapësirës së Thellë.

Inxhinierët, megjithatë, rivendosën lidhjen dhe rregulluan problemin duke rikonfiguruar anën e tokës. Ekuipazhi po heton shkakun e humbjes së sinjalit dhe rikonfigurimi është bërë me sukses disa herë gjatë ditëve të fundit, sipas NASA-s.

“Ekipi e zgjidhi problemin me një rikonfigurim në anën e tokës. Inxhinierët po shqyrtojnë të dhënat nga ngjarja për të ndihmuar në përcaktimin e asaj që ndodhi dhe oficeri i komandës dhe i trajtimit të të dhënave do të zvogëlojë të dhënat e regjistruara në bord të Orion gjatë ndërprerjes për t’i përfshirë në atë vlerësim. Nuk pati asnjë ndikim në Orion dhe anija kozmike mbetet në një konfigurim të shëndetshëm”, tha NASA në përmbledhjen e shkurtër.

Anija kozmike tashmë është larguar nga ndikimi i Hënës dhe ka të ngjarë të vazhdojë udhëtimin e saj larg Hënës ndërsa hyn në një orbitë retrograde të largët.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kufjet Dyson Zone me teknologji të pastrimit të ajrit

(Skenderbeu.info) Kufjet Dyson Zone me teknologji të pastrimit të...

Egjipt/ qyteti i parë në metaverse

(Skenderbeu.info) Egjipt/ qyteti i parë në metaverse. Qendra e...

Neuralink, hetim federal pasi 2500 kafshë testuese humbën jetën

(Skenderbeu.info) Neuralink, hetim federal pasi 2500 kafshë testuese humbën...

Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve italiane

(Skenderbeu.info) Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve...

Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave të Netflix

(Skenderbeu.info) Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave...

Google siguron mesazhet në bisedat në grup

(Skenderbeu.info) Google siguron mesazhet në bisedat në grup. Google...

Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet “xrOs”

(Skenderbeu.info) Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet...

Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike

(Skenderbeu.info)-Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike nga Irani...
Raporto