Zyrtarët amerikanë këshillojnë Ukrainën të ndalojë fillimin e një ofensive të re

(Skenderbeu.info) Zyrtarët amerikanë këshillojnë Ukrainën të ndalojë fillimin e një ofensive të re.

Zyrtarë të lartë amerikanë po këshillojnë Ukrainën që të ndalojë fillimin e një ofensive të madhe kundër forcave ruse. 

Te ndaloje derisa të vendoset furnizimi më i fundit i armatimit amerikan dhe të sigurohet trajnimi, tha të premten një zyrtar i lartë i administratës Biden.

Zyrtari, duke folur me një grup të vogël gazetarësh në kushte anonimiteti, tha se SHBA-ja po i përmbahej vendimit të saj për të mos ofruar tanke Abrams për Ukrainën në këtë kohë, mes një polemike me Gjermaninë mbi tanket.

Presidenti Joe Biden, i cili miratoi një paketë të re armësh prej 2.5 miliardë dollarësh për Ukrainën këtë javë, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se “Ukraina do të marrë të gjithë ndihmën që i nevojitet”.

Bisedimet me Ukrainën për çdo kundërofensivë kanë qenë në kontekstin e sigurimit që ukrainasit t’i kushtojnë kohë të mjaftueshme fillimisht stërvitjes mbi armatimin më të fundit të ofruar nga SHBA, tha zyrtari.

Zyrtarët amerikanë besojnë se një ofensivë do të ishte më e suksesshme nëse ukrainasit përfitojnë nga trajnimi dhe infuzioni i konsiderueshëm i armatimit të ri.

Shtetet e Bashkuara të enjten njoftuan se do të dërgojnë qindra automjete të blinduara në Ukrainë për t’u përdorur në luftë.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto