(Skenderbeu.info) Alpine A110 R një lidhje të ngushtë me motorsportin.

Alpine A110 R, ashtu si makinat e tjera të markës, ka një lidhje të ngushtë me motorsportin, të cilin e përforcon përmes elementeve të veçanta të modelit.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Kombinimi i tapetit blu të garës, një veshje e paguar prej 6100 euro, dhe detajeve të fibrave të karbonit, si mbulesa e përparme, ndarësja e përparme, madje edhe mbulesa që zë vendin e xhamit të pasmë, duket menjëherë.

Ekziston edhe një krah specifik i pasmë, me shtojca në qafë, difuzorin dhe fundet anësore, gjithashtu në karbon, për një pamje aerodinamike të zhvilluar në bashkëpunim me ekipin F1.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Konkretisht, ngarkesa aerodinamike e pasme rritet me 29 kg, krahasuar me versionin S, duke arritur në 110 kg.

Në të njëjtën kohë, tërheqja është zvogëluar për 5%, kështu që shpejtësia maksimale arrin 285 km/h, ndërsa sprinti nga 0 në 100 km/h zgjat 3,9 sekonda.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Korniza është zhvilluar për të shfrytëzuar maksimalisht gomat gjysmë të lëmuara Michelin Pilot Sport Cup 2, prandaj Alpine A110 R është 10 mm më e ulët dhe, për përdorim në pistë, lejon një distancë më të ulët nga toka se 10 mm të tjerat.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Ai përmban gjithashtu shufra specifike kundër rrotullimit, me ngurtësi të rritur me 10% në pjesën e përparme dhe 25% në pjesën e pasme.Me peshë vetëm 1082 kg, 34 kg më pak se A110 S, R është gati të hyjë në pistë.

Ne e drejtuam atë në qarkun Jarama në Madrid, ku rripat me 6 pika ishin thelbësore për të kundërshtuar nxitimin anësor.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Në ndryshimet e pjerrësisë, në kthesat tatëpjetë dhe përpjetë, Alpine A110 R ka treguar se i përshtatet akronimit identifikues, që do të thotë radikal.

Kujdesi i karbonit ndihet, perceptohet se çdo komponent bën detyrën e tij. Në këto situata mund të vlerësoni tingullin e terminalit të dyfishtë të shkarkimit me një mur të dyfishtë në printimin 3D. Si edhe shtytjen e motorit 4 cilindra 1.8 turbo 300 HP dhe saktësinë e transmetimit automatik me tufë të lagësht me 7 shpejtësi.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Për më tepër, është ngushëlluese të dihet se sistemi i frenimit, me disqe 320 mm në dy materiale, përfiton një përmirësim prej 20% në drejtim të ftohjes.

Rrethat ndjekin njëra-tjetrën dhe R nuk tregon asnjë shenjë lodhjeje, është ideal për të ecur mirë në ditët e duhura.

Në rrugë ndihet mungesa e xhamit të pasëm, sidomos në trafik, ashtu si edhe montimi dhe frika e dëmtimit të buzëve me fibër karboni.

Alpine A110 R
Alpine A110 R

Vendet, të cilat vetëm ju lejojnë të kurseni 5 kg falë strukturës së tyre të karbonit, janë të rehatshme nëse krahasohen me llojin e makinës, ndërsa rripat e sigurimit me 6 pika përfaqësojnë një çmim tjetër për sportivitetin ekstrem të R.

Me një minimum përshtatjeje kjo Alpine mund të drejtohet edhe në jetën e përditshme, por është e pamohueshme që mjedisi i saj natyror është pista.
Çmimi është 107,000 euro, dhe prodhimi i vitit 2023 tashmë është i shitur.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto