Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

Aljazeera

David Challen nuk e kuptoi kurrë plotësisht se si dhuna dhe abuzimi i burrave prekte gratë – derisa nëna e tij Sally u dënua për vrasjen e burrit të saj abuziv, babait të Davidit, në vitin 2010 në Surrey, Britani.

“Unë u detyrova të përballesha me faktin se nëna ime nuk kishte ndërmarrë një veprim kaq drastik pa asnjë arsye,” thotë Challen. “Abuzimi i tij dhe kontrolli i përditshëm ndaj saj e çuan atë drejt kësaj. E kuptova se sa gra i nënshtrohen kësaj sjelljeje.”

Challen u zhyt në të kuptuarit më shumë rreth abuzimit në familje, duke folur me aktivistët feministë për format e ndryshme që mund të merrte dhe sa i përhapur ishte. Ai e kuptoi se nëna e tij – të cilën ai e dinte se kishte qenë e pakënaqur në vitet para vdekjes së babait të tij – kishte qenë viktimë gjatë gjithë kohës. Ai iu bashkua fushatës për lirinë e saj, së bashku me OJQ-në e reformës së ligjit feminist, Drejtësia për Gratë (JfW, e së cilës unë jam anëtare themeluese).

Në vitin 2019, dënimi me vrasje u rrëzua dhe Sally u lirua. Por Challen nuk mbaroi. Sot, 35-vjeçari është një aktivist i njohur kundër abuzimit në familje, dhe fjalimet dhe shkrimet e tij në platformat kryesore mediatike – përfshirë Al Jazeera – ndihmojnë në luftimin e seksizmit sistematik dhe dhunës me të cilën gratë përballen çdo ditë.

Ai është ndër një numër në rritje të burrave pro-feministë që kam takuar vitet e fundit, të cilët po sfidojnë stereotipet. Në vitet 1980, burrat kundër seksizmit që takova ishin të gjithë të një lloji: veganë me mjekër, të cilët mbanin foshnjat në një paudhë dhe thurur me grep, në vend që të shkonin në pijetore apo të luanin futboll. Shumë prej tyre ishin dhe mbeten aleatë të vlefshëm.

Burrat si Challen janë thelbësisht të ndryshëm. Ata nuk duken të njëanshëm, as nuk pranojnë domosdoshmërisht një ideologji të caktuar, megjithëse ndajnë një angazhim për barazinë sociale. Ata thjesht duan t’i kryejnë gjërat. Kjo është një valë e re burrash, duke krijuar një lëvizje që përshtatet me kontekstin e sotëm.Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra ? jo me urrejtjen e burrave. Bëhet fjalë për sigurimin e të drejtave të grave.

Grupe të tilla si Burrat në Punë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar janë të shqetësuar për djemtë që e përvetësojnë mizogjininë nëpërmjet presionit të bashkëmoshatarëve dhe pornografisë lehtësisht të aksesueshme. Që nga viti 2018, themeluesi i saj Michael Conroy ka organizuar programe dhe seminare mentorimi të bazuara në dialog në të gjithë Anglinë për të trajnuar mësuesit, punonjësit socialë, punonjësit e të rinjve dhe të tjerë për të ndihmuar djemtë dhe të rinjtë të vënë në dyshim vlerat që shpesh lidhen me maskulinitetin – dhe se si ato ndikojnë tek gratë dhe vajzat. .

Conroy përdor artikuj gazetash, kërkime, klipe filmash, tregime nga drama televizive dhe mjete të tjera në punëtoritë e tij. Ai më tha se ka trajnuar tashmë 750 profesionistë. Ai gjithashtu drejton një program 20-javor Të Bëhemi Respektues për burrat e rritur që punojnë drejt marrëdhënieve pa abuzim me vajzat dhe gratë.

Për të qenë të qartë, burra të tillë janë ende zhgënjyes – edhe pse jo çuditërisht – pak. Vitet e fundit, thirrjet “Si të inkurajojmë më shumë burra në feminizëm?” janë bërë më të zhurmshme. Është pothuajse gjithmonë pyetja e parë që bëhet, zakonisht nga një grua, në konferencat feministe.

Megjithatë, burra si Challen dhe Conroy, të cilët i kam takuar vitet e fundit, kanë filluar t’u përgjigjen këtyre pyetjeve. Ata duket se e kuptojnë se burrat nuk mund t’i qasen feminizmit nga një këndvështrim bamirësie. Ata duhet të besojnë se kanë një interes në të.

Ajo që ka shkuar keq në të kaluarën është se burrave u është thënë se e vetmja mënyrë për të mbështetur feminizmin është ose të bëhen feministe – gjë që është e pamundur sepse lëvizja është për gratë dhe vajzat – ose të rrahin veten se janë burra.

Por asnjë qasje nuk funksionon: burrat duhet të motivohen drejt çlirimit të tyre nga këmisha e maskulinitetit dhe të pranojnë se feminizmi mund të jetë një dhuratë, jo një barrë.Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra ? jo me urrejtjen e burrave. Bëhet fjalë për sigurimin e të drejtave të grave.

Rabbhi Yahiya e kupton këtë. 35-vjeçari më kontaktoi në vitin 2014 kur nëna e tij Afsana humbi kujdestarinë e djalit të saj katërvjeçar pas divorcit nga babai në Emiratet e Bashkuara Arabe. Yahiya e kuptoi se nëna e tij ishte viktimë e patriarkatit dhe vendosi të mbështeste nënën e tij në betejën e saj ligjore për t’u ribashkuar me fëmijën e saj.

Yahiya ka kaluar shumë nga koha e tij gjatë viteve duke shkruar letra të përzemërta për zyrtarët në Dubai dhe në Mbretërinë e Bashkuar duke u lutur për ndihmë. Ai kontakton dhe përditëson rregullisht ambasadën britanike, ekspertët ligjorë, anëtarët e parlamentit në Britani, organizatat e të drejtave të njeriut dhe aktivistët feministë për gjendjen e çështjes, ndërsa gjithashtu i bën peticion qeverisë dhe gjykatave të Dubait. Deri më sot, Afsana nuk e ka rifituar kujdestarinë e djalit të saj më të vogël.

Megjithatë, si Challen, Yahiya nuk po lufton më vetëm për nënën e tij. Ai gjithashtu është një aktivist kundër dhunës dhe dominimit mashkullor, abuzimit dhe diskriminimit me të cilin përballen gratë. Siç më tha kur e takova disa vite më parë: “Sapo m’u hapën sytë, nuk mund t’i mbyllja më”.

Në të vërtetë, ka një ndryshim midis burrave që pretendojnë se janë feministë, dhe burrave që janë aleatë të vërtetë feministë. Nuk mjafton thjesht të ripostosh një artikull mbi përdhunimin e shkruar nga një grua. Për të mbështetur me të vërtetë gratë, burrat duhet të flasin hapur. Ata duhet të angazhojnë në mënyrë aktive burra të tjerë rreth realiteteve të dhunës seksuale; dhe përballen dhe sfidojnë ata kur bëjnë shaka për prostitucionin ose dhunën në familje.

Siç më tha Challen: “Çfarë mund të bëjmë për të ndihmuar në vazhdimin e argumentit drejt përvojave më të mira të grave? Ndihma dhe gjetja e zgjidhjeve. Ky është ndryshimi midis të qenit një aleate feministe në kolltuk dhe një aleate reale aktive që po ndihmon për të ecur përpara.”

Kam pasur fatin të takoj burra të tillë në vende të ndryshme të botës. Burra si Byron Hurt, një aleat kryesor feminist nga Shtetet e Bashkuara. Dokumentari i Hurt Hip Hop: Beyond Beats and Rhymes (2006) është një film i fuqishëm që ekspozon seksizmin, dhunën dhe homofobinë e pjesës më të madhe të teksteve dhe videove të zhanrit, si dhe shumë prej yjeve të tij.Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra ? jo me urrejtjen e burrave. Bëhet fjalë për sigurimin e të drejtave të grave.

Hurt është një ish-basketbollist që e do hip-hop-in, por ndihej gjithnjë e më i pakëndshëm me mënyrën se si gratë përshkruhen në tekstet dhe videot e tij. E pyeta Hurtin se çfarë e frymëzoi për të bërë filmin. “E kuptova se mesazhet mbizotëruese në pjesën më të madhe të hip hopit kanë të bëjnë me burrat që kanë kontroll, nuk respektojnë gratë dhe hedhin armët dhe paratë e tyre duke pozuar me makinat e tyre flash,” më tha ai. “Kështu që shumë prej nesh thjesht konsumojnë imazhet dhe tekstet e kësaj muzike pa menduar se çfarë do të thotë e gjithë kjo.”

E gjithë kjo do të thotë se seksizmi dhe dhuna ndaj grave janë kudo rreth nesh. Dhe se më shumë burra duhet të vendosin veten në vijën e zjarrit si aleatë feministë.

Por përse një njeri do të bënte vërtetë fushatë për të hequr privilegjin e tij?

Definitivisht jo për argumentin “nëse kjo ishte vajza, motra apo nëna juaj”. As fillesa e të menduarit “Unë do të vrisja ndonjë burrë që lëndonte një grua”. Burrat duhet të kuptojnë se si luftimi i maskulinitetit toksik u sjell përfitim atyre dhe jetës së tyre – si dhe atyre të të tjerëve.

“Lëvizja e burrave anti-seksiste po rritet sepse ne nuk mund të mos shohim mizogjininë e hapur, toksike brenda sistemit ligjor, pornografisë dhe brenda kulturës popullore,” tha 41-vjeçari Björn Suttka, themelues i grupit pro-feminist. Aleatët meshkuj që sfidojnë seksizmin. “Ne kemi një përgjegjësi të ngrihemi dhe të flasim kundër mizorive që u ndodhin grave dhe vajzave në emër të burrave.”

Kjo betejë nuk ka të bëjë me urrejtjen e burrave. Bëhet fjalë për sigurimin e të drejtave të grave. Unë po shoh më shumë burra që i bashkohen kësaj lufte – por jo mjaftueshëm. Është koha e fundit të gjithë meshkujt që identifikohen si anti-seksistë të ngrihen dhe të numërohen.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar,...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga...
Raporto