(Skenderbeu.info) Ukraina shpall alarmin për sulm ajror, rrëzon raketat.

Ukraina shpalli alarmin për sulm ajror në të gjithë vendin sot dhe zyrtarë të lartë thanë se njësitë e mbrojtjes ajrore po rrëzonin raketat ruse.

Dy raketa u vunë re mbi territorin e rajonit të Mykolaiv, tha guvernatori i tij, Vitaly Kim, në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Raketat po fluturojnë brenda territorit të Ukrainës. Të paktën dy në veriperëndim përmes rajonit të Mykolaiv, “tha ai.

Zyrtarët i thanë njerezve të strehohej.

“Raketat e para ruse janë rrëzuar”, tha Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit.

Rusia ka shënjestruar infrastrukturën kritike me sulme me raketa dhe dronë që nga tetori, duke shkaktuar ndërprerje gjithëpërfshirëse dhe ndërprerje të tjera gjatë dimrit.

Dtek, prodhuesi më i madh privat i energjisë në Ukrainë, tha se po kryente mbyllje emergjente të energjisë në kryeqytet, Kiev, rajonin përreth, si dhe në rajonet e Odessa dhe Dnipropetrovsk për shkak të rrezikut të sulmit me raketa.

Gjatë natës, ushtria tha se mbrojtja e tyre kundërajrore kishte rrëzuar të gjithë 24 dronët e dërguar nga Rusia.

Pesëmbëdhjetë nga dronët u rrëzuan rreth kryeqytetit Kiev, ku nuk pati raportime për ndonjë dëmtim.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto