fbpx

Alarm sigurie në “Tik Tok”, të dhënat personale dhe llogaritë e PayPal përfundojnë në rrjet?

(Skenderbeu.info)  “Alarm sigurie në “Tik Tok”, të dhënat personale dhe llogaritë e PayPal përfundojnë në rrjet? ”

Probleme të mëdha sigurie në shtëpinë “Tik Tok”. Të dhënat personale të disa përdoruesve kanë përfunduar në rrjet: nga informacioni mbi llogaritë e PayPal deri te statistikat e llojeve të ndryshme.

Studiuesit nga grupi BeeHive CyberSecurity po hetojnë cedimet e mundshme në sistemin e nënshkruar nga një grup që e quan veten “Kundër Perëndimit”.

Grupi i hakerëve dyshohet se kishte akses në një strukturë për ruajtjen e të dhënave të përdoruesve të Tik Tok dhe weChat. Të njëjtët hakerë më pas informuan BeeHive CyberSecurity për sulmin e tyre kibernetik.

“Informacioni që ata na dërguan do të ishte i vështirë për t’u falsifikuar: për momentin ata ende po eksportojnë të dhëna, kështu që nuk është e mundur të thuhet se sa kanë qenë në gjendje të gjejnë,” thanë studiuesit.

 

 

Përgjigja e TikTok me kthimin e postimit. “Stafi i sigurisë nuk gjeti asnjë defekt në sistem. Zbulimi i të dhënave nuk lidhet me një defekt në ‘Tik Tok’”, tha një zëdhënës i platformës kineze për të siguruar kështu përdoruesit e saj. Sipas kompanisë, pas historisë fshihen “palë të treta që nuk kanë lidhje me rrjetin social”.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...
Raporto