fbpx

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

Diskutime te forta dhe kudershti ka hapur tek artistet projektligji per ndalimine transmetimit te filmave shqiptare qe glorifikojne komunizmin.

Per Agron Dizdari, nje projekt i tille eshte apsurde per 3 fakte te rendesishme

Arsyeja e parë është që shqiptarët kurrë nuk duhet të hanë historinë e vet, sepse në kinematografi është një pjesë e historisë së kombit tonë. E dyta, do të ishte mëkat që figura të nderuara, të jashtëzakonshme me një reputacion jo vetëm kombëtar, por ndërkombëtar si Sandër Prosi, Tinka Kurti, Rikard Ljarja të zhdukeshin nga faqja e historisë së artit. E treta, spektatori që sheh tmerret e diktaturës të nxjerrë mësim nga diktatura dhe në demokraci të mos përsërisin fajet e asaj kohe”, u shpreh ai.

Gjithashtu dhe aktorja Merita Smaja, nje nisme e tille eshte e gabuar. Me te njejtin mendim, vijon ajo, duhet të mos shfaqeshin filma as për Hitlerin apo Stalinin, të cilat janë tashmë pjesë e Holliwood-it.

Atje tregohet për shembull është bërë në vitin 1960, 1970. Në ato vite ti kupton çfarë kanë bërë këto njerëz, si kanë jetuar dhe cili ka qenë mentaliteti i tyre. Ne shohim dhe filma për Hitlerin, a duhet t’i ndalojmë? Shohim fima për Stalinin, a duhet t’i ndalojmë? Nuk janë ndaluar, por i ka bërë dhe Holliwood-i, pra historia duhet të vijë ashtu siç ka qenë”, tha ajo.

Kurse aktorja Drande Xhaj shprehet me tone me te zbutura, pasi sipas saj ndoshta disa filma edhe duhen ndaluar sot.

Filmat shqiptarë janë pjesë e kulturës së historisë së vendit tonë. Është bërë një punë e vazhdueshme nga ana artistike. Për tekstet dhe problematikat që kanë ngritur këto filma duhet seleksionuar. Por që t’i heqësh nga qarkullimi, një punë kolosale që është bërë dhe më një seriozitet shumë të madh mua nuk më duket e drejtë”, theksoi ajo.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...

10 artistët më të abonuar në YouTube

(Skenderbeu.info)-10 artistët më të abonuar në YouTube. Te cilet...
Raporto