Meloni/ Aktet e dhunës kanë goditur edhe një herë Europën

(Skenderbeu.info) Meloni/ Aktet e dhunës kanë goditur edhe një herë Europën.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ka reaguar duke shkruar një shënim një ditë pas dy sulmeve ne Gjermani dhe Spanje

”Aktet e dhunës brutale dhe të verbër kanë goditur edhe një herë Europën. I shpreh afërsinë dhe solidaritetin tim dhe të qeverisë italiane kancelarit Olaf Scholz dhe Presidentit të Qeverisë Pedro Sánchez, pas sulmeve që shkaktuan vdekjen dhe dhimbjen e qytetarëve të pambrojtur në Gjermani dhe Spanjë”.

“Ne duhet të mbajmë vigjilent  kundër njerëzve dhe lëvizjeve që duan të shkatërrojnë shoqëritë tona dhe të na sulmojnë për ata që jemi”.

Dje një sakristan u vra dhe një prift u plagos rëndë pas një sulmi të kryer nga një burrë i armatosur me hanxhar në dy kisha në Algeciras, një qytet spanjoll një hedhje guri nga Gjibraltari.

Një sekuencë e shpejtë sulmesh, e cila përfundoi me arrestimin e sulmuesit të dyshuar, që la disa dëshmitarë në gjendje shoku.

Ndërsa hetuesit po përpiqen të kuptojnë nëse motivi që ka shtyrë vrasësin, ende të paidentifikuar zyrtarisht, të veprojë është i natyrës terroriste.

Gjermani, nga ana tjetër, në një tren rajonal në udhëtimin nga Kieli në Hamburg, një burrë filloi të sulmonte udhëtarët me thikë, duke vrarë të paktën dy.

Dhe duke lënë shtatë të plagosur në tokë, tre në gjendje të rëndë, njëri prej të cilëve në rrezik për jetën.

Sulmuesi do të ishte një palestinez 33-vjeçar pa pasaportë, ndoshta me probleme mendore dhe i denoncuar vazhdimisht në polici për krime “seksuale dhe të dhunshme”.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto