Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat

(Skenderbeu.info)-Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat

Armela Qendro, përfaqësuesja e Agro Meljon ka mbaruar studimet për Inxhinjeri-tekonologji agro-ushqimore dhe thotë që kjo është fusha e saj.
Pasioni për një ushqyreje të mirë ndikojë që unë të kryeja këtë degë studimi, e më pas të lija kryeqytetin dhe të kthehesha në Berat. Pasi u diplomova puna ime e parë ishte të njihja zonën time. Unë nuk e njihja Beratin më parë, nuk e kisha kuptuar sesa potencal ka dhe sa shumë mund të jap”, në këtë mënyrë kaq spontane nis intervista e saj për Skenderebu.info.
Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat.
produkte beratase
Një herë që vura re sesa të mira ka zona ime, sa pak e shfrytëzuar që është, vendosa të merrem me këtë fushë, të cilës i dedikova edhe studimet e mia. Agro Meljon është një biznes familjar, duam të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe, prandaj dhe motoja jonë është “pak e saktë”. Ndjehem e keqardhur kur shoh që sidomos të rinjtë janë shumë të dhënë mbas produktete të huaja, të cilat nuk kanë asgjë më shumë se produkti ynë vendas”, thotë Armina, e intervistuar në panairin e bujqësisë dhe blegtorisë të mbajtur në Tiranë.
Panaire të tilla ndihmojnë bizneset të njihen, të testojnë tregun dhe të tregojnë me anë të degustimit produktet e tyre. Duket se pas pandemisë Covid-19 konsumatori i ka kthyer sytë nga produkti vendas.
Agro Meljon është një biznes familjar i cili prodhon në mënyrë artizanale komposto të ndryshme, recel nga më të vecantët, salca, liko, uthull dhe deri në tharjen e bimëve të ndryshme medicinale që mund të konsumohen në formë çaji. Sigurisht që në të do të gjemë dhe fikun e thatë të Beratit, frutin që e karakterizon këtë qytet. E gjitha familja është e përfshirë në këtë punë duke nisur me gjetjen e lëndës së parë, përpunimin dhe ambalazhimin.
Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat.Armela Qendro, përfaqësuesja e Agro Meljon thotë që kjo është fusha e saj.
Gliko manderine
Çmimi bën diferencën
Në treg mund të gjejmë produke të tilla të ardhura nga jashtë, ose të tregtuara jashtë kushteve të caktuara. Si rrjedhojë dhe çmimi i tyre është më i ulët. Ndërsa në rastin e Agro Meljon janë produkte bio, pa pesticide, konservues dhe ngjyrues… pak e saktë, si vetë motoja.
Gjithmonë është menduar se të ushqehesh shëndetshëm ka një kosto të lartë. Fatmirësisht në vendin tonë të ushqehesh shendetshëm kushton më pak seç mund të mendohet sepse toka na fal shumë të mira me kosto të ulët, ndërsa biznese të tilla na e lehtësojnë punën duke duke na i servirur të gatshme produketet ushqimore.

Jona Koprencka

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Berisha

Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar

0
(Skenderbeu.info)-Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar Një incident...
Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...

Lajme të tjera
NGJASHME

Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare

(skenderbeu.info) Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare Shqiptarët në...

Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë Është e...

Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë bletët/ Jo të gjithë janë bletarë!

(Skenderbeu.info)-Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë...

Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona

(Skenderbeu.info)-Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona Nje nga...

Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo asociacion vetëm të pakicës Serbe

(Skenderbeu.info)-Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo...

Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane, vështiresite e këtij tregu

(Skenderbeu.info)-Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane,...

“Milingonat e Raposdisë”

(Skenderbeu.info)-Milingonat e Raposdisë, një markë që konkuron me cilësi...
Raporto