Aeroporti i Berlinit anulon të gjitha fluturimet për shkak të grevës njëditore

(Skenderbeu.info) Aeroporti i Berlinit anulon të gjitha fluturimet për shkak të grevës njëditore.

Të gjitha fluturimet e pasagjerëve brenda ose jashtë aeroportit të Berlinit të mërkurën janë anuluar ose riplanifikuar për shkak të një greve të planifikuar njëditore të punëtorëve.

Rreth 35,000 pasagjerë fillimisht ishin planifikuar të kalonin përmes aeroportit Berlin-Brandenburg në rreth 300 fluturime të mërkurën.

Linjat ajrore kanë shtyrë disa fluturime për të enjten dhe kanë devijuar disa fluturime drejt aeroporteve në Dresden dhe Leipzig. Pasagjerët e tjerë janë rezervuar në trena.

Greva është planifikuar të fillojë në orën 3:30 të mëngjesit të mërkurën dhe të zgjasë gjatë gjithë ditës.

Sindikata Verdi u bëri thirrje punonjësve të aeroportit, stafit të sigurisë dhe punonjësve të tokës që të largohen nga puna.

Ndërprerja e punës pritet të prekë zjarrfikësit e aeroportit, operacionet e karburantit, trajtimin e bagazheve dhe sportelet e kontrollit të pasagjerëve.

Sindikata po kërkon rritje të pagave prej 500 € (rreth 540 dollarë) në muaj për punonjësit e kompanisë së aeroportit dhe shërbimet e transportit tokësor për një kontratë 12-mujore të negociatave kolektive.

Punëdhënësit kanë shtyrë për një kontratë shumë më të gjatë në negociata.

Verdi u ka bërë thirrje punëtorëve grevistë që të dalin jashtë terminalit kryesor të aeroportit duke filluar në orën 8 të mëngjesit, me një tubim të planifikuar për në orën 10:00. Preten deri në 1,500 pjesëmarrës.

Hera e fundit që trazirat e punës në Gjermani anuluan kaq shumë fluturime erdhi gjatë një greve të madhe mbarëkombëtare në prill 2018.

Qindra fluturime në të gjithë vendin u anuluan pasi dhjetëra mijëra punonjës të qeverisë komunale dhe federale u larguan nga puna.

Ajo grevë preku gjithashtu transportin publik, qendrat e kujdesit ditor, klinikat shëndetësore, zyrat administrative qeveritare dhe pishinat publike në shumë pjesë të Gjermanisë.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto