(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

Një nga përbërësit kryesorë në trajtimet e kujdesit të lëkurës stimulon rinovimin e qelizave dhe fillon formimin e kolagjenit.
Retinoli është një derivat natyral i vitaminës A që gjendet zakonisht në kremrat kundër plakjes. Por mund të jetë gjithashtu një përbërës efektiv në trajtimin e akneve dhe reduktimin e shfaqjes së shenjave të akneve.
Retinoli është një përbërës popullor në produktet e kujdesit të lëkurës siç janë: serumet, kremrat kundër rrudhave dhe kremrat e natës, transmeton Telegrafi.
Ky produkt funksionon në disa mënyra:
Në epidermë, në shtresën më të jashtme e lëkurës, retinoli bën pastrimin për të hequr papastërtitë, qelizat e vdekura të lëkurës dhe vajin nga poret, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e puçrrave.
Gjithashtu, retinoli funksionon duke depërtuar në lëkurë, ndryshe nga shumë trajtime të tjera të akneve.
Molekulat e vogla depërtojnë në dermë, shtresën qendrore të lëkurës, ku retinoli stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës.
Këta dy përbërës luftojnë aknet në mënyrë indirekte, duke zvogëluar pamjen e poreve dhe shenjat e akneve me kalimin e kohës.
Cila dozë funksionon më mirë për trajtimin e akneve?
Kremrat, xhelat dhe serumet me retinol komercial zakonisht përmbajnë midis 0.25 dhe 1.5 përqind retinol. Megjithatë, sasia që ju nevojitet varet kryesisht nga lloji i lëkurës suaj.
Nëse keni lëkurë të ndjeshme, filloni me një dozë më të vogël. Nëse nuk shfaqen efekte anësore, gjithmonë mund ta rrisni dozën. Për më tepër, mbani në mend se produktet kundër plakjes me retinol mund të mos formulohen për të trajtuar aknet. Duhet të shmangni përbërësit që mund të përkeqësojnë aknet, si parfumet dhe vajrat.
Si përdoret retinoli për aknet
Kur provoni një produkt retinol, është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet. Ju mund të përjetoni pak skuqje ose acarim në fillim derisa lëkura juaj të përshtatet.
Filloni ta shtoni produktin në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës një natë në javë. Nëse nuk vëreni efekte të padëshiruara, mund ta aplikoni më shpesh. Për të zvogëluar rrezikun e acarimit, lani fytyrën dhe prisni gjysmë ore para se ta aplikoni.
Retinoli aplikohet më së miri gjatë natës, pasi mund të rrisë ndjeshmërinë e lëkurës tuaj ndaj diellit. Kur dilni jashtë, sigurohuni që të përdorni krem kundër diellit për të mbrojtur fytyrën tuaj.
Gjithashtu, mbani në mend se nuk keni nevojë të përdorni retinol në baza ditore që ai të jetë efektiv në trajtimin e akneve. Dy deri në tre herë në javë mund të jenë mjaft të mjaftueshme. Megjithatë, duhet të vazhdoni ta përdorni edhe pasi të filloni të vini re përmirësime në aknet tuaja.
A ka ndonjë efekt anësor?
Edhe pse retinoli është një formë natyrale e vitaminës A, kjo nuk do të thotë se nuk ka efekte anësore. Disa efekte anësore të mundshme përfshijnë thatësi, acarim, kruajtje, lëkurë, skuqje dhe ndjeshmëri ndaj diellit.
Këto efekte kanë më shumë gjasa të shfaqen në fytyrën tuaj kur filloni të përdorni retinol për herë të parë. Ato duhet të zhduken pas disa javësh pasi lëkura juaj përshtatet me produktin. Megjithatë, nëse efektet anësore vazhdojnë, ndoshta do t’ju duhet të përdorni një produkt me një përqindje më të ulët.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza...

Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë

(Skenderbeu.info)-Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë Sipas...

Pse është jodi i rëndësishëm për sytë?

(Skenderbeu.info)-Pse është jodi i rëndësishëm për sytë? Simptoma që nuk...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...
Raporto