(Skenderbeu.info)-A duhet të zgjasë adoleshenca deri në moshën 24 vjeç?

Disa psikologë mendojnë që duhet
Ata kërkesën e tyre e argumentojnë me faktin që gjatë dhjetëvjeçarëve të kaluar kanë lëvizur kufijtë biologjikë dhe psikologjikë të rritjes.
Koha e adoleshencës është periudhë e jetës e cila zgjat përafërsisht nga përfundimi i fëmijërisë deri në fillin të pjekurisë.
Natyrisht kjo nuk është strikte, por merret për fund të periudhës së adoleshencës rreth moshës 18-vjeçare.
Mirëpo grupi i shkencëtarëve australianë të specializuar për shëndetin psikologjik të të rinjve, konsideron që periudha e adoleshencës do të duhej të zgjaste deri në moshën 24 vjeçe.
Ata këtë thënie e argumentojnë me faktin që gjatë dhjetëvjeçarëve kanë lëvizur kufijtë biologjikë dhe psikologjikë të rritjes andaj zgjatja e fazës së adoleshencës është e domosdoshme në mënyrë që personi i ri të formohet në person të shëndetshëm dhe të pjekur.
“Adoleshenca është fazë e jetës midis fëmijërisë dhe pjekurisë. Në të shumtën ajo periudhë gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit ka ndryshuar. Në vend të fazës prej 10 deri në 18 vjeç do ta definojmë si fazë nga 10 deri në 24 vjeç, sepse më mirë mund t’i përfshijë të gjitha ndryshimet nëpër të cilat personi i ri kalon, por që janë të adoleshencës”, shkruan në artikullin e botuar në revistën shkencore “The Lancet Child & Adolescent Health”
Fëmijët e sotëm më herët hyjnë në pubertet, sesa ka qenë rasti me prindërit e tyre.
Te vajzat cikli menstrual arrin që në moshën 1o vjeç, ndërsa nënat dhe gjyshet e tyre i kanë pasur nga mosha 14 vjeç.
Nga ana tjetër, truri i të rinjve nuk pushon së zhvilluari deri pas moshës 20 vjeç, ndërkaq dhëmballët u dalin rreth moshës 25 vjeç.Të gjitha këto tregojnë nevojën që fazën e adoleshencës ta zgjasim në mënyrë që të rinjtë t’i mbrojmë dhe t’u ndihmojmë në pjekurinë e tyre’, rekomandojnë psikologët australianë.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto