A do ta përkeqësojë uragani Fiona rrjedhjen e popullsisë së Puerto Riko-s?

(Skenderbeu.info) A do ta përkeqësojë uragani Fiona rrjedhjen e popullsisë së Puerto Rikos?. Uraganet në vitin 2017, tërmetet dhe një epidemi në vitin 2020 – të gjitha gjatë administratës Trump – tani një uragan tjetër, në sfond të krizës klimatike dhe neglizhencës federale.

Puerto Riko nuk ishte shëruar ende nga Maria, e aq më pak problemet e tjera, kur uragani Fiona goditi muajin e kaluar, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në një rrjet të gabuar, infrastrukturë më të thyer, kaos, uri dhe vdekje.

Popullsia e ishullit ra pothuajse 12% midis 2010 dhe 2020, sipas US Census ne SHBA dhe një e treta e kësaj rënie ndodhi një vit pas uraganit Maria.

Maria, gjithashtu, erdhi vetëm dy javë pas uraganit Irma të kategorisë 5, duke e përkeqësuar shkretimin.

Shumë tani pyesin veten nëse Fiona do të ngasë edhe një valë zhvendosjeje në kontinentin e SHBA- së, ndoshta për t’ u bashkuar me pothuajse tre të katërtat e miliona që jetojnë në New York.

Mijëra vdiqën pasi uragani Maria dhe mijëra njerëz jetonin ende nën tarps pesë vjet më vonë. Kategoria 1 Fiona ishte më pak vdekjeprurëse dhe dëmtuese, por ende e zymtë, veçanërisht për zonat më të varfra.

Shumë janë ende pa energji dhe ujë dhe komunat jugore të Puerto Riko-s u goditën më rëndë.

”Sa herë që të ketë ndonjë katastrofë natyrore, do të ketë zhvendosje”, -tha Hernando Mati, një profesor demografie në shkollën e mjekësisë në Universitetin e Porto Rikos (UPR). “Sa e madhe do të jetë këtë herë është e pasigurt”,  shtoi ai.

Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...

Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali

(Skenderbeu.info)-Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali Një 20-vjeçar shqiptar...

Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen e kufirit të borxhit

(Skenderbeu.info)-Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen...

Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë

(Skenderbeu.info)-Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë Këshilli Evropian...
Raporto