Marina Kolumbiane sekuestron 930 kilogramë hidroklorur kokaine

(Skenderbeu.info)-Marina Kolumbiane sekuestron 930 kilogramë hidroklorur kokaine

Në zhvillimin e dy operacioneve sulmuese kundër trafikut të drogës, Marina Kolumbiane arriti të sekuestronte 930 kilogramë hidroklorur kokaine në departamentin e Magdalenës, duke i dhënë një goditje prej 31 milionë dollarësh organizatave kriminale që kryejnë krime në Karaibe kolumbiane.
Rezultati i parë u arrit falë veprimit të anëtarëve të ekuipazhit të Stacionit të Rojës Bregdetare Barranquilla, në një operacion të përbashkët me Ushtrinë Kombëtare dhe Forcën Ajrore Kolumbiane, të cilët arritën të lokalizojnë tre depozita të paligjshme në zonën rurale të Sitio Nuevo. (Magdalena).
Pas kontrollit të detajuar të zonës, u gjetën të fshehura nën tokë 29 pako me 864 pako drejtkëndëshe, të cilat pas kryerjes së Testit Paraprak të Miratuar të Identifikimit – IKSHP – rezultuan pozitive për hidroklorur kokainë me peshë neto 907 kilogramë.
Në një operacion të dytë, anëtarët e ekuipazhit nga Stacioni i Rojës Bregdetare të Santa Martës inspektuan një anije të tipit cisternë, e cila ndodhej 63 milje detare në verilindje të Santa Martës, Magdalena.
Në momentin e verifikimit, në njërën prej varkave të shpëtimit u gjet  një thes me 23 pako drejtkëndëshe, e cila përmbante një substancë të dorëzuar në IKSHP, duke konstatuar se bëhej fjalë për 23 kilogramë hidroklorur kokainë. Subjekti i shtetësisë kolumbiane dhe materiali i sekuestruar u vunë në dispozicion të autoriteteve kompetente.
Vlerësohet se me sekuestrimin e këtyre, Forcat Detare të Karaibeve penguan shpërndarjen e 2.3 milionë dozave të kokainës në tregun ilegal ndërkombëtar.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto