(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

Hidratimi i pamjaftueshëm mund të çojë në probleme serioze si lodhje, dhimbje koke, sëmundje të lëkurës, ngërçe, presion të ulët të gjakut dhe takikardi.
Rekomandimi më i përgjithshëm nga ekspertët është konsumimi adekuat i ujit. Megjithatë, hidratimi i nevojshëm mund të arrihet edhe me ndihmën e ushqimit të duhur.
Këtu janë shtatë fruta dhe perime me përmbajtje të lartë uji.
Shalqini
Përmbajtja e ujit: 92%
Një porcion prej 154 g përmban më shumë se gjysmë filxhani (118 ml) ujë, plus fibra dhe shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë vitaminën C, vitaminën A dhe magnezin. Është gjithashtu shumë i ulët në kalori, me vetëm 46 kalori për racion. Përveç kësaj, është i pasur me antioksidantë të fuqishëm.
Luleshtrydhet
Përmbajtja e ujit: 91%
Meqenëse rreth 91% e peshës së tyre përbëhet nga uji, konsumi i tyre kontribuon në mbulimin e sasisë së nevojshme ditore të ujit. Ato përmbajnë shumë fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale, si vitamina C, acid folik dhe mangan. Konsumimi i rregullt i tyre ka treguar se redukton inflamacionin, duke reduktuar shanset për sëmundje të zemrës, diabetit, sëmundjes Alzheimer dhe llojeve të ndryshme të kancerit.
Pjeshka
Përmbajtja e ujit: 89%
Pothuajse 90% e peshës së tyre përbëhet nga uji. Ato ofrojnë shumë vitamina dhe minerale të rëndësishme, të tilla si vitamina A, vitamina C, vitamina B dhe kalium. Përveç kësaj, ngrënia e pjeshkës me lëkurë mund ta pasurojë trupin me antioksidantë. I përbërë kryesisht nga ujë dhe fibra, ju ndihmon të ndiheni të ngopur, ndërsa siguron shumë pak kalori.
Portokallet
Përmbajtja e ujit: 88%
Pothuajse gjysmë filxhani (118 ml) ujë fshihet në një portokall, së bashku me fibra dhe shumë lëndë ushqyese si vitamina C dhe kaliumi, të cilat nxisin funksionin e sistemit imunitar dhe shëndetin e zemrës. Ato janë të pasura me antioksidantë, duke përfshirë flavonoidet, të cilat mund të parandalojnë dëmtimin e qelizave duke reduktuar inflamacionin. Konsumimi i rregullt i frutave, si portokalli, mund të parandalojë formimin e gurëve në veshka, falë acidit citrik që përmban, i cili lidhet me oksalatin e kalciumit përgjegjës për gurët, duke ndihmuar në eliminimin e tyre nga trupi.
Kastravec
Përmbajtja e ujit: 95%
Ai përbëhet pothuajse tërësisht nga uji dhe siguron disa lëndë ushqyese, si kalium dhe magnez. Krahasuar me perimet e tjera të pasura me ujë, kastravecët kanë 8 kalori për 52 gram.
Selino
Përmbajtja e ujit: 95%
Pothuajse gjysmë filxhani ujë (118 ml) siguron një porcion selino, me vetëm 16 kalori për filxhan. Ashtu si perimet e tjera të pasura me ujë, selino mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Përveç kësaj, ai përmban fibra dhe lëndë ushqyese të rëndësishme, me një përmbajtje veçanërisht të lartë të kaliumit , duke ju mbrojtur kundër sëmundjeve të zemrës, llojeve të caktuara të kancerit dhe sëmundjeve të lidhura me kockat, si osteoporoza.
Domate
Përmbajtja e ujit: 94%
Mjafton një domate mesatare për të marrë 118 ml ujë. Përveç kësaj, ajo ofron një sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë vitaminat A dhe C që forcojnë imunitetin. Domatet ofrojnë vetëm 32 kalori për 149 gram. Ato janë të pasura me fibra dhe disa antioksidantë dhe ndihmon me parandalimin e kancerit të prostatës.
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...

Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta Mendimet...
Raporto