Franca dhe Gjermania festojnë 60-vjetorin e Traktatit Franko-Gjerman të Elysee

(Skenderbeu.info) Franca dhe Gjermania festojnë 60-vjetorin e Traktatit Franko-Gjerman të Elysee.

Franca dhe Gjermania të dielën do të festojnë 60-vjetorin e Traktatit Franko-Gjerman të Elysee.

Dokumenti që përcaktoi një udhërrëfyes për bashkëpunimin dypalësh midis Parisit dhe Berlinit në politikat e jashtme, të mbrojtjes dhe kulturore.

Emmanuel Macron i Francës dhe Olaf Scholz i Gjermanisë do të mbajnë fjalime në Universitetin prestigjioz të Parisit Sorbonne me presidentët e të dy parlamenteve duke vendosur një kurorë në mauzoleun Pantheon.

Pasdite, krerët e shteteve dhe ligjvënësit nga të dy vendet do të mblidhen për një takim dypalësh të kabinetit në Elysee, rezidenca e presidentit francez.

“Ceremonia do të nënvizojë se sa e gjallë është marrëdhënia franko-gjermane dhe se ne së bashku po ecim përpara në Europë,” tha një zëdhënëse e Elysee për shtypin në prag të takimit.

“Ne do të diskutojmë temat e mëdha të bashkëpunimit tonë,” tha ajo, duke treguar mbrojtjen, politikën industriale, energjinë, reformën në BE dhe imigracionin.

“Gjithashtu ne shfrytëzuam mirë muajt e fundit për të bërë përparim në këto fusha.”

Megjithatë, ngjarjet do të ndiqen nga afër nga publiku dhe ka presion mbi udhëheqësit për të dhënë disa rezultate aktuale, thonë komentuesit.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto