5g: robot për të pastruar lumenjtë dhe rrugët patrulluese në Singapor

(Skenderbeu.info)-5g: robot për të pastruar lumenjtë dhe rrugët patrulluese në Singapor

Singapori do të shohë aplikime të reja të teknologjisë 5G këtë vit: dy në prodhimin e automjeteve elektrike dhe një në pastrimin e lumenjve, i tha Parlamentit Ministri i Lartë i Shtetit për Komunikimet dhe Informacionin, Janil Puthucheary. Autoriteti i Zhvillimit të Infocomm dhe Medias (IMDA), përgjegjës për dixhitalizimin e qytetit-shtet në partneritet me Hyundai do të shohë 100 robotë celularë të vendosur në të gjithë fabrikën në Qendrën e Inovacionit të Hyundai Motor Group në Singapor (HMGICS).

Qëllimi do të jetë optimizimi i transportit të materialeve në qelizat e prodhimit të automjeteve. Teknologjia 5G do të mundësojë transmetimin e të dhënave në kohë reale midis sistemit të kontrollit të automatizuar dhe robotëve. Do të reduktojë aktivitetin intensiv të punës, do të përmirësojë sigurinë e punëtorëve dhe do t’u mundësojë atyre të marrin role më të vlefshme, tha Dr. Puthucheary. Teknologjia 5G do të mundësojë gjithashtu analizën e videove dhe xhiron e lartë të të dhënave të nevojshme nga anijet autonome për të zbuluar dhe pastruar mbeturinat jashtë rrugës së planifikuar paraprakisht. Aktualisht shërbimet e pastrimit të ujit kryhen me varka me benzinë.

Këto automjete prodhojnë deri në 20 tonë emetim karboni në vit dhe kanë një kosto të lartë të mirëmbajtjes vjetore. Botët e vëzhgimit po testohen në South Beach dhe do të vendosen në maj, duke patrulluar vende të brendshme dhe të jashtme, për të ndihmuar në plotësimin e mungesës së personelit të sigurisë këtu, gjë që mund ta bëjë të vështirë për agjencitë të merren me shkeljet e sigurisë. tha IMDA.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale

(Skenderbeu.info)-ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të...

Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në “Instagram”

(Skenderbeu.info)-Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth...

Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim menjëherë

(Skenderbeu.info)-Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim...

Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma

(Skenderbeu.info)-Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma Edhe pse veturat...

Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin 2025

(Skenderbeu.info)-Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe...
Raporto