(Skenderbeu.info)-4 teste gjaku të rëndësishme për gratë

Kur mjeku juaj ju rekomandon kryerjen e testeve të gjakut gjatë një kontrolli rutinë, qëllimi është të mësoni se sa mirë funksionon trupi juaj dhe të diagnostikojë sëmundje të tilla si diabeti ose sëmundjet e zemrës që mund të mos kenë simptoma të dukshme.
Veçanërisht 4 teste gjaku janë të rëndësishme për të përcaktuar gjendjen e shëndetit tuaj.
1. Testi i sheqerit në gjak: Mat nivelin e glukozës (sheqerit) në gjak. Niveli i lartë i sheqerit është një shenjë që trupi juaj ose nuk po prodhon insulinë të mjaftueshme ose nuk është duke përdorur insulinë në mënyrë efikase. Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të tregojnë se keni diabet ose paradiabet. Mjeku juaj duhet të kontrollojë nivelin tuaj të glukozës esëll ose HbA1C tuaj – një mesatare të sheqerit në gjak gjatë tre muajve të fundit — një herë në vit, ose më shpesh nëse tensioni juaj i gjakut është i lartë.
2. Lipidograma: Mat nivelet e kolesterolit jo të shëndetshëm dhe triglicerideve për të vlerësuar rrezikun e sëmundjes së zemrës suaj. Gratë që kanë rrezik më të madh për sëmundje të zemrës ose që kanë diabet duhet të testohen një herë në vit. Ata që janë në rrezik normal duhet të pyesin mjekët e tyre për frekuencën e testimit.
3. Hormoni stimulues i tiroides (TSH) dhe testi FT4 : Tiroidja është një gjëndër në pjesën e përparme të qafës që prodhon hormone të cilat rregullojnë metabolizmin. Gratë kanë më shumë gjasa se burrat të kenë një gjëndër tiroide joaktive (hipotiroidizëm) ose gjëndër tiroide aktive (hipertiroidizëm). Mjeku juaj përcakton frekuencën e testimit. Gjithashtu kini parasysh këto simptoma të hipotiroidizmit ose hipertiroidizmit, të cilat përfshijnë:
-lodhje
– rrahje të shpejta të zemrës
– oreks të shtuar
– ndjeshmëri të madhe ndaj të ftohtit
– dobësi muskulore
– thonj dhe flokë të brishtë
– shtim ose rënie në peshë
4. Testi i vitaminës D (25 hidroksivitamina D): Mat nivelet e vitaminës D në gjakun tuaj. Vitamina D është thelbësore për fortësinë e kockave dhe funksionet e tjera të rëndësishme në trup. Gratë e moshuara kanë më shumë të ngjarë të kenë mungesë të vitaminës D, sepse lëkura nuk e prodhon këtë vitaminë në mënyrë natyrale.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto