fbpx

Sot 21-vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001, që tmerruan amerikanët

(Skenderbeu.info)-Sot 21-vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001, që tmerruan amerikanët

Amerikanët panë të tmerruar teksa sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 lanë gati 3000 njerëz të vdekur në New York City, Washington, DC dhe Shanksville, Pennsylvania.  246 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit në katër avionë vdiqën, në Kullat Binjake, 2.606 njerëz vdiqën në vend ose më vonë nga plagët, dhe 125 njerëz vdiqën në Pentagon.

Ata panë me pikëllim se si misioni ushtarak i vendit në Afganistan, i cili filloi më pak se një muaj pas 11 shtatorit, arriti në një përfundim të përgjakshëm dhe kaotik.

Fuqia e qëndrueshme e sulmeve të 11 shtatorit është e qartë: Një pjesë dërrmuese e amerikanëve që janë mjaft të moshuar për të kujtuar ditën, kujtojnë se ku ishin dhe çfarë po bënin kur dëgjuan lajmet. Megjithatë, një numër gjithnjë në rritje i amerikanëve nuk kanë kujtesë personale të asaj dite, qoftë për shkak se ishin shumë të rinj ose nuk kishin lindur ende.

Përgjegjës për sulmin ishte organizata terroriste Al Qaeda, e cila vepronte kryesisht në Afganistan.

Pas këtij sulmi, SHBA-të dhe aleatët e saj, sulmuan trupat terroriste Al Qaedas në Afganistan, për t’i dhënë botës një jetë më të sigurt, ndërsa pas disa viteve, trupat amerikane vranë edhe liderin terrorist Bin Laden, i cili ishte strehuar në Pakistan me familjen e tij.

Njëngarkesë emocionale shkatërruese

Tronditje, trishtim, frikë, zemërim: Sulmet e 11 shtatorit shkaktuan një ngarkesë emocionale shkatërruese për amerikanët. Por sado të tmerrshme që ishin ngjarjet e asaj dite, një shumicë prej 63% e amerikanëve thanë se nuk mund të ndalonin së shikuari mbulimin e lajmeve të sulmeve.

Edhe pasi tronditja e menjëhershme e 11 shtatorit u qetësua, shqetësimet për terrorizmin mbetën në nivele më të larta në qytetet kryesore, veçanërisht Nju Jork dhe Uashington, sesa në qytetet e vogla dhe zonat rurale.

Përkujtimi në 21 vjetorin e ngjarjes

Presidenti amerikan Joseph Biden do të përkujtojë këtë ditë dhe do të vendosë një kurorë në Pentagon, thuhet në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë. Sakaq, Zonja e Parë, Jill Biden do të flasë në Memorialin Kombëtar të Fluturimit 93 në Shanksville, Pensilvani.

Zëvendëspresidentja Kamala Harris dhe bashkëshorti i saj do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtimore në Qendrën Përkujtimore Kombëtare të 11 Shtatorit në Nju Jork.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...
Raporto