fbpx

Prapa skenës: 10 imazhe zbuluese të studiove të artistëve

(Skenderbeu.info)-Prapa skenës: 10 imazhe zbuluese të studiove të artistëve

BBC
Nga Mesjeta e deri më sot, një libër i ri ofron një vështrim në vendet e shenjta të brendshme të artistëve gjatë shekujve. Clare Dowdy hedh një vështrim.
Për shekuj me radhë, procesi i bërjes së artit ka qenë një burim magjepsjeje për publikun dhe për vetë artistët. Me kalimin e viteve, artistët në punë janë paraqitur në çdo gjë, nga faqet e librave deri te urnat e Greqisë antike, si dhe në piktura dhe fotografi. Imazhe të tilla hedhin dritë mbi rolin dhe statusin e artistit, teknikat dhe ritualet e epokës së tyre, qëndrimet në zhvillim ndaj të ulurve dhe vizitorëve dhe ndryshimin e mjediseve krijuese.
Në Studion e Artistit: Një Histori Kulturore, historiani i artit James Hall thellohet në mitet dhe realitetet e procesit krijues, pasi ato janë portretizuar në imazhet e vendeve të punës së artistëve dhe artizanëve gjatë shekujve. Këtu janë 10 nga imazhet më zbuluese që shfaq Hall në librin e tij të ri.

A Goldsmith in his Shop, 1449, by Petrus Christus (Credit: The Metropolitan Museum of Art, New York/ Robert Lehman Collection, 1975)

Një argjendar në dyqanin e tij, 1449 Në shekullin e 15-të, argjendaritë gëzonin status të lartë sepse merreshin me metale të çmuara.
Ishte e rëndësishme që ata të ishin të besueshëm. Për këtë qëllim, argjendaritë duhej të punonin në publik, me peshoren e tyre të vendosur në pjesën e përparme të dyqanit të tyre për të provuar se nuk po përdornin pesha false. Argjendari në pikturën e Petrus Christus po peshon një unazë për ta rritur atë dhe peshat dhe masat e tij janë në pamje të plotë.
“Kjo foto ka të bëjë me një hapje – prandaj sytë e gjerë dhe të qartë të argjendarit. Klientët janë në shpatullën e tij dhe pasqyra konvekse rrit nivelin e dritës në dhomë dhe zmadhon artikujt për argjendarinë që punon në një shkallë të vogël,” thotë Hall. BBC Kultura. Artisti po thekson se argjendari ideal ka vizion perfekt. “Dhe piktura është dëshmi e vizionit të përsosur të Christus, pasi detaji – si vazot dhe sendet në raft – është i jashtëzakonshëm”, shton Hall.

A Sculptor at Work, c1503-10, by unknown Florentine artist, from Cristoforo Landino's edition of Dante's Divine Comedy (Credit: Biblioteca Vallicelliana, Rome)

Një skulptor në punë, c 1503-10
Një ilustrim margjinal në botimin e Cristoforo Landino të Komedisë Hyjnore të Dantes, 1481, është vepër e një artisti të panjohur fiorentin. Hall e vuri re këtë vizatim brenda faqeve të librit dhe është i bindur se është një përshkrim i Mikelanxhelos në punë në një kokë të madhe dhe duke mbajtur një çekiç çekiç.
“Skulptori, i panjohur deri më tani, mund të jetë Michelangelo vetëm gjatë ose pas arritjes së tij triumfuese duke gdhendur Davidin”, shkruan Hall. Ky përshkrim i Mikelanxhelos hedh poshtë idenë e Leonardos se bërja e artit duhet të jetë një aktivitet i rehatshëm dhe i rafinuar, sipas Hall. Prandaj forca fizike e shfaqur me çekiçin e ngritur dhe tekeja utilitare e punëtorit.
Artisti po e përfundon gojën e kësaj figure kolosale, e cila është simbolike, sepse, “Një nga format kryesore të lavdërimit për një vepër arti ishte se ajo ishte një ngjashmëri që fliste,” shpjegon Hall, “që do të thotë se dukej sikur ishte gati të fol.”

The Picture Contest (Eawase) from the Tale of Genji, 1509–10, by Tosa Mitsunobu (Credit: Harvard Art Museums/Arthur M Sackler Museum/ the Hofer Collection of the Arts of Asia)

Konkursi i fotografive, 1509-1010
Janë shumë pak përshkrimet nga Lindja e Largët e artistëve në punë, sepse si profesion nuk kishte status të lartë shoqëror. Por ka shumë përshkrime të konkurseve të fotografive (eawase), kur artistët bënin piktura për t’u gjykuar kundër njëri-tjetrit.
Ekziston një libër i famshëm në Përrallën e Genxhit (rreth 1000 es) nga Murasaki Shikibu, i përshkruar në 1509-1010 nga artisti Tosa Mitsunobu. Hall shpjegon se Genji, djali i paligjshëm i ish-perandorit japonez, është një piktor dhe kaligraf i kompletuar, siç është edhe perandori aktual. “Në finalen e madhe të konkursit, Genji dorëzon pikturat e tij autobiografike, të realizuara me spontanitet dhe emocion”, shkruan Hall. “Ata i përlotin oborrtarët meshkuj dhe femra”.

Apelles Painting Campaspe, c 1630, by Willem van Haecht (Credit: The Mauritshuis, The Hague)

Apelles Painting Campaspe, c 1630
Studioja shtëpiake e përshkruar këtu nga Willem van Haecht bazohet në organizimin e Peter Paul Rubens.
Artisti flamand kishte një bllok studio dhe kopsht të ndërtuar me qëllim në Antwerp, i cili u bë një atraksion turistik. Artistë të tjerë ndoqën shembullin, duke krijuar koleksione arti që i shfaqën në mënyrë të organizuar. “Atyre u pëlqente të kishin këto lloj simetrish për të organizuar një koleksion të ndryshëm pikturash dhe ndonjëherë i shkurtonin ato për t’iu përshtatur hapësirës,” thotë Hall.

Las Meninas, 1656, by Diego Velázquez (Credit: Museo del Prado, Madrid)

Las Meninas, 1656
Sipas Hall, kjo pikturë e Diego Velázquez është një përshkrim mjaft i saktë i studios së artistit, në ish-apartamentet e princit të vdekur të kurorës Balthasar Carlos në pallatin mbretëror, Alcázar. Shikuesi mund të spiunojë mbretin Philip IV të Spanjës dhe gruan e tij të dytë, Mariana të Austrisë, të pasqyruar në pasqyrën pas piktorit të oborrit të tyre.
Përmasat e saj të mëdha dhe korniza e saj prej zezak nënkuptojnë se kjo pasqyrë është ndoshta artikulli më i shtrenjtë në shfaqje, duke përjashtuar fustanin e mëndafshtë me fije argjendi të pesëvjeçares Infanta Margarita María. “Velázquez zotëronte 10 pasqyra, të cilat sugjerojnë magjepsje [me to] dhe pasuri,” shkruan Hall.

The Art of Painting, 1666–8, by Johannes Vermeer (Credit: Kunsthistorisches Museum, Vienna)

Arti i Pikturës, 1666–8
Gratë u bënë vizitore më të shpeshta në studiot e artistëve rreth kohës së kësaj pikture të Johannes Vermeer dhe vetë hapësirat u bënë më “femërore në karakter”, shkruan Hall. Të shfaqura në “Arti i Pikturës” të Vermeer-it janë pëlhura dhe rroba me modele, një llambadar bronzi, një tavolinë e bukur me gjethe me këmbë të kthyera, pllaka dyshemeje prej mermeri, një hartë me ngjyrë dore dhe karrige arre të zbukuruara me kadife, mëndafsh dhe dantella.
“Përveç llambadarit luksoz, shumica e këtyre rekuizitave shfaqen në foto të tjera, kështu që mund të supozojmë se ishin sende shtëpiake”, shkruan Hall. Megjithëse ai shton se pllakat (të kushtueshme dhe të rënda) nuk kishte gjasa të gjendeshin kurrë në një studio, apo në katin e parë.

Self-Portrait with Two Pupils, Marie Gabrielle Capet and Marie Marguerite Carreaux de Rosemond, 1785, by Adélaïde Labille-Guiard (Credit: Metropolitan Museum of Art, New York)

Autoportret me dy nxënës, 1785
Kjo fotografi e artistes franceze Adélaïde Labille-Guiard, që përshkruan veten dhe dy nxënësit, Marie Gabrielle Capet dhe Marie Marguerite Carraux de Rosemond, “pothuajse mishëron dëshirën e Leonardo da Vinçit që piktura të jetë një ngjarje e relaksuar, pa mundim dhe sociale”, thotë Hall, duke përshkruar. imazhi si “një lloj fantazie leonardeske”. Ai vë në dukje fustanin e përpunuar prej sateni, mbi të cilin nuk ka spërkatur asnjë pikë bojë dhe kapelën ekstravagante (dhe tepër jopraktike).

The German Painter,1840, by Carl Jacob Lindström (Credit: Nationalmuseum, Stockholm/ Photo Erik Cornelius/Nationalmuseum)

Piktori gjerman, 1840
Piktura në natyrë u bë e njohur për herë të parë në Itali në shekullin e 17-të, kur artistë nga Evropa Veriore nisën ekspeditat e skicimit në fshatrat romake. Në një seri prej katër bojërash uji, akuareli suedez Carl Jacob Lindström satirizon këtë prirje. Çdo imazh tregon një kombësi të ndryshme. Këtu është radha e “nazarenit”, një grup piktorësh romantikë gjermanë të fillimit të shekullit të 19-të, të cilët donin të ringjallën spiritualitetin në art.

 

Rodin in his Pavilion Studio, c 1902, Eugène Druet (Credit: Musée Rodin, Paris)

Rodin në studion e tij në pavijon, rreth 1902
Ideja e studios si qeli e murgut shkon në rrjedhën kryesore me skulptorin francez François Auguste René Rodin, siç është kapur këtu nga Eugène Druet, “Kjo është në masë të madhe sepse studioja e skulptorit është shumë e ashpër dhe ka të gjitha këto modele balte dhe allçie, të gjitha muret janë të lyera me të bardha, ai është i rrethuar pothuajse tërësisht nga skulptura dhe fragmente të bardha suvaje”, thotë Hall.

 

Hiroshi Sugimoto in His Tokyo Home Studio (Credit: Yasutomo Ebisu)

Hiroshi Sugimoto në studion e tij shtëpiake në Tokio, 2019
Arkitekti dhe fotografi japonez Hiroshi Sugimoto (lindur në 1948) “është përpjekur të drejtojë një kurs poetik midis kursimit modernist dhe shumëllojshmërisë së krijuar në studion e tij të shtëpisë në Tokio”, shkruan Hall. Muret e apartamentit nën çati janë të veshura me suva të bardhë japoneze shikkui – Sugimoto mendonte se ishte sipërfaqja më e mirë për të parë hijet. Për Hall-in, kopshti i brendshëm dhe i ballkonit ngjallin një çajore dhe kopsht çaji japonez – “Është një sallon murgjish minimalist, me çaj jeshil.”

 

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto